Proč se učím svahilsky
Otázka za milion. Neslyším ji zrovna zřídka, spíš naopak. Většinou jí předchází to, že se o svém snažení a jazykovém kurzu někde zmíním a dotyčné osobě nejdřív vyletí nahoru jedno obočí a potom polovina horního rtu v nechápavém a tak trochu opovrhujícím výrazu. Něco jako kdybych řekla, že mám na zádech parazitující dvojče, nebo tak. Anebo ne a dívám se na moc dokumentů na youtube. Zkrátka výraz předjímající otázku why the ****? To mě ale nemůže nerozhodit, protože já keep calm and hakuna matata ...
Na úvod by se slušelo říct, že překvapené reakce mají své opodstatnění - např. to , že svahilština je můj šestý cizí jazyk. Třemi už mluvím docela obstojně, ale stejně by si zasloužily trochu dopilovat. Stejně tak by možná dávalo větší smysl zaměřit se třeba na ruštinu nebo němčinu, u kterých jsem pořád ve stádiu sotva žvatlajícího batolete. Problém je v tom, že naučit se pořádně nějaký africký jazyk byl dlouho můj sen a tak jsem se v září loňského roku nakonec hecla a přihlásila se na kurz do jazykovky.
Můj zájem o africké jazyky a kulturu na mě loni taky nespadl z čistého nebe. Long story short, shodou náhod se mi totiž podařilo vystudovat afrikanistiku na hradecké fildě, včetně semestru stráveného na ghanské univerzitě v Akkře. V Ghaně jsem se sice chvíli snažila naučit místní formu Akanštiny zvanou Twe, ale moje motivace pro dialekt, kterým mluví relativně málo lidí v pouze malé části země, mě docela rychle opustila.
Svahilsky oproti tomu hovoří více než 100 milionů lidí v několika zemích východní Afriky (Tanzánie, Keňa, severní část Mozambiku, části DRK, Ugandy, Rwandy a Burundi). Přestože rodilých mluvčích je jen okolo 5 milionů, velká spousta místních obyvatel svahilštinu ovládá jako druhý, spojovací jazyk nad rámec vlastního regionálního nebo kmenového jazyka a angličtiny či francouzštiny.
Kromě toho, že jsem afrikanistka tělem i duší (kecám), mě neevropské jazyky vždycky lákaly tím, že mají úplně jinou strukturu. Kdybych měla trochu víc talentu a času, pustila bych se ráda třeba i do čínštiny nebo arabštiny. Italština, kterou se momentálně taky pokouším pokořit, mě jako už můj třetí románský jazyk vlastně dost nudí. Svahilština je oproti tomu jazyk sice jednoduše vyslovitelný, ale gramaticky dost komplikovaný.
Obsahuje třeba osmnáct tříd podstatných jmen, které ovlivňují tvorbu jejich plurálu, časování sloves a skloňování přidružených přídavných jmen a zájmen. V záplavě všech sufixů, infixů a prefixů má člověk občas problém najít původní kořen slova. Spousta slovíček pochází z arabštiny a angličtiny, pro většinu věcí má ale svahilština vlastní výraz. A po roce učení mám pocit, že co se týče počtu slov, které je třeba ovládnout pro základní konverzaci, je svahilština jeden z nejbohatších jazyků, které zatím znám.
"Haraka haraka, haina baraka." - Spěchej pomalu, svahilské přísloví
Svahilština je bantuský jazyk, který patří do skupiny nigero-konžských jazyků. Je nejrozšířenějším původním africkým jazykem jižně od států Maghrebu a je úředním jazykem Tanzánie, Keni, Demokratické republiky Kongo, Rwandy, Ugandy a oficiálním jazykem Africké unie a Východoafrického společenství.
Přestože mě moje současná práce hodně baví a změnu v nejbližší době určitě neplánuju, do budoucna by mě jako člověka, zajímajícího se docela vážně o mezinárodní rozvoj, práce v terénu ještě hodně lákala. A tak trochu vlastně i tajně doufám, že bych třeba někdy jednou mohla nedostatek zkušeností s prací v rozvojových zemích vykompenzovat alespoň dobrou znalostí nějakého lokálního jazyka. A když ne, tak nevadí, protože svahilštinu momentálně vnímám hlavně jako svůj koníček :)
V Praze nabízí výuku svahilštiny Jazyková škola Březinka, kam chodím i já, a Africké informační centrum. Momentálně máme letní prázdniny a tak jsem si dneska naordinovala hodinovou Skype lekci s rodilou mluvčí z Keni přes italki a byla to další úplně super zkušenost s touhle aplikací! Hned jsme si na příští týden domluvily další :)
Jak momentálně mluvím svahilsky se můžete podívat třeba v tomhle videu.
A to nejlepší nakonec, letos v srpnu mě za odměnu čeká téměř třítýdenní dovolená v Tanzanii :)
Takže už doufám chápete, že prostě proto.
Komentáře
Okomentovat